ליווי עסקאות נדלן ובנייה

ליווי עסקאות נדלן ובנייה

עסקאות נדלן ובנייה הן עסקאות שכרוכות בעריכת הסכמים מורכבים, בהעברת תשלומים נכבדים מצד לצד, בתשלום מיסים לרשויות, בבדיקות טכניות שונות, בבדיקת אחוזי בנייה, בבנייה על פי תקנות וחוקים ועוד. בשל כל האלמנטים הללו, ואחרים נוספים, יש צורך להכיר היטב את התחום, ובנוסף, להיעזר בליווי מקצועי של  מומחים מתחומים שונים כולל ליווי של עורכי דין. למעשה, כל אחד חייב להיעזר במומחה גם אם הוא ביצע עבודה קטנה, יחסית, כמו תוספת בנייה של חדר או ממ"ד לביתו. יש צורך להכין תכניות כולל תכנית קונסטרוקציה של מהנדס מומחה, לקבל אישור של הרשות המקומית או הוועדה לתכנון ובנייה, לשלם אגרות, וכמובן, להכין הסכם עבודה עם חברת השיפוצים.

טיפול בעסקאות נדל"ן מורכבות

כאשר מדובר על עסקאות נדלן גדולות הרי שהמורכבות שלהן גדולה פי כמה. כך המצב הוא, למשל, בפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 שנחשבות מסובכות, אבל גם ברכישת דירה או  מכירתה. עורך דין לענייני נדלן חייב להיות מעורב בכל עסקה כזאת והדבר חשוב במיוחד כאשר מדובר על דירות יד שנייה. דירות חדשות נקנות מקבלנים וכאן החוזים הינם אחידים וקשה לשנותם או להשפיע עליהם. בכל מקרה כזה, יש צורך לבדוק את חוקיות הבניה, את המוניטין של החברה ואלמנטים נוספים. בעת רכישת דירת יד שנייה יש, לרוב, נעלמים נוספים שעלולים להצטבר לאורך השנים.

כאן יש צורך לבדוק את הרישום שלה שיכול להיות בטאבו, במנהל או בחברה המשכנת. האם היא רשומה על שם המוכר? יש לבדוק אם אין עיקולים עליה אם השטח הרשום בתכניות מתאים למציאות ועוד. בדיקות אחרות שעושה עורך דין ברשויות התכנון הם אם יש חריגות בנייה, אם אין צווי הריסה בגין בנייה שאיננה חוקית וכדומה. ייעוץ אחר שמספק עורך דין הוא לגבי המיסוי שחל על עסקאות נדלן. במקרים של מכירת דירות קיימת מערכת מיסוי מורכבת הקובעת תקנות לגבי מכירת דירת יחיד או דירה שנייה ועוד. יש פטורים בהעברות נכסים במשפחה, יש הנחות ועוד. כל אלו עשויים להסתכם בכסף רב, ומשום כך, יש להבין הכול מראש על מנת לתכנן את הצד הפיננסי במדויק.

הכנת חוזה נדל"ן בידי עו"ד

עורך דין מכין, כמובן, את החוזה והוא מחויב לערוך אותו על פי חוקי חוזים קיימים. בחוזה יש התייחסות לסעיפים שונים. נקבעים הסדרי תשלומים, נלקחים בטחונות, מפקידים כספים בנאמנות, נרשם מועד מסירה, נכתבים קנסות על הפרות ועוד. לרוב, כל צד לוקח עורך דין מטעמו, אם כי יש מקרים בהם אותו עורך דין מייצג את שני הצדדים בנאמנות. בשלב האחרון דואג עורך הדין לרישום הנכס על שם הרוכש בטאבו ומכין את כל הטפסים שנועדו לתשלום לרשויות מס שבח. עורך דין מלווה את עסקת הנדל"ן מראשיתה ועד סופה. מומלץ לשכור שירותי עורך דין מנוסה אשר מכיר היטב את כל הנושא עד לשורשיו העמוקים.

שתף פוסט זה:

השאר תגובה

דילוג לתוכן