מה חשוב לדעת כאשר רוכשים דירה להשקעה

כסף ששוכב בבנק לא מייצר רווח בצורה משתלמת שמאפשרת לתת לו לנוח בחשבון על זרי הדפנה. אם כך, השקעה של הכסף ותשואה כלכלית יציבה זו הדרך הבטוחה להפוך סכום מסוים לרווח נקי. אבל איפה להשקיע את הכסף בלי סיכון גבוהה לאבד את הכול?

שוק ההון אינו יציב ויש סיכון להפסד כמו גם סיכוי לרווח, שוק הנדל"ן בישראל נמצא בעלייה חדה של עשרות האחוזים כלפי מעלה כך שכרטיס הכניסה יקר ועליית המחירים בין רפורמת דיור אחת למשניה מעלה את הסיכון לאין שיעור. מה חשוב לדעת כאשר רוכשים דירה להשקעה- איפה? עלויות? להסתייע בתיווך?

רואה חשבון שווה המון

מחיר הרכישה הוא רק ההתחלה, לכן חשוב, לפני שסוגרים עסקה, להתייעץ עם רואה חשבון ולפרוט את העלויות מרגע הרכישה ועד הרגע בו ניתן להתחיל להשכיר את הדירה ולקבל החזר חודשי להשקעה. הפתעות שצצות לאורך הדרך מחוסר ידע או חוסר דיוק בנתונים, לרוב מחויבות על כיסו של הקונה ולא של המוכר, מבט במאקרו על כל הסכום הוא אקוטי, לפני שמתחילים את תהליך החתימות. ראשית מס הרכישה ומס השבח (ממיסוי זה ניתן להוציא פטור במקרים ספציפיים שרו"ח יכול לייעץ), היטל השבחה– אמור להיות על חשבון המוכר ויש לבדוק זאת בחוזה. לאחר מכן עלות בדיקה מקדימה של הנכס, הוצאה לא הכרחית אך יכולה לחסוך המון כסף בהמשך הדרך במידה ומתגלות בעיות. עלויות נוספות הן עלויות תיווך, עלויות עו"ד- מכלול זה הוא המאקרו של מחיר רכישת הנכס והמיקרו של מחיר הנכס בלבד אינו מספק כאשר בוחנים השקעה.

השקעה בנדל"ן בישראל

השקעה בישראל היא השקעה שניתן לנהל אותה בקלות בגלל הקרבה הפיזית והיכרות עם השוק אבל האם היא השקעה חכמה ורווחית? בפועל ההון העצמי שצריך לגייס כדי לקנות נכס שני ושלישי בישראל הוא גבוהה יותר מהסכום שנדרש לקניית נכס ראשון, השוק לא יציב והפוליטיקה משתנה ללא הרף ומשפיעה על שוק הדירות, המשכנתאות בישראל מגבילות והתשואה החודשית מהנכס לא תמיד מכסה לגמרי את המשכנתא.

השקעה בנדל"ן בחו"ל

השקעה בנדל"ן בחו"ל זה עלולה להיראות כמלאה באי ודאויות ולייצר המון ספקות באשר לניהול שוטף, מיסוי, יושר העסקה, רווחיות העסקה ועוד אך במבט לעומק מתברר שהשקעות אלה רווחיות יותר, יציבות ומנוהלות עד הפרט הקטן ביותר. השוק מייצר הזדמנויות ללא הרף וכאשר בוחנים השקעה חשוב להיות עם היד על הדופק בכל הנוגע להזדמנויות רווחיות- יד על הדופק משמע לבדוק גם שרווחיות מוגזמת עשויה להיות תרמית ולא להתפתות למספרים לא הגיוניים. השקעה חכמה זו השקעה שמחזירה את עצמה ומייצרת רווח; השקעה בשוק הנדל"ן בארה"ב מנוהלת לחלוטין על ידי מומחים בתחום פה בארץ ומייצרת הכנסה חודשית יציבה ונאה בעוד מחיר הנכס עצמו לרוב אינו גבוהה כמו בישראל. מומלץ לברר עוד על השקעות בנדל"ן בארה"ב דרך חברה המתמחה בתחום, בעלת שנים של ניסיון, המבססת קשרים אדוקים ואמינים מול מתווכחים בארה"ב.

שתף פוסט זה:

השאר תגובה

דילוג לתוכן