פינוי בינוי – מה חשוב לדיירים לדעת ולבצע?

תכנית פינוי בינוי הממשלתית, אשר קרמה עור וגידים לאורך השנים במסגרת השינויים הרבים שעברה תמ"א 38, מהווה הזדמנות אמתית עבור בעלי דירות רבים אשר מתגוררים במבני דירות ישנים יחסית. התכנית מאפשרת להרוס מבנה דירות ישן ולבנות במקומו בניין חדש, גדול וחזק יותר ועם דירות משודרגות לדיירים הקודמים. אך כמובן שמדובר על פרויקטים מורכבים מאוד, מכל בחינה וביתר שאת כי קיימים כבר בעלי דירות קודמים ולא מדובר על בניין חדש סטנדרטי – לפניכם מדריך שימושי עם מה שחשוב לדעת לגבי פינוי בינוי בתל אביב ובכלל.

 

התארגנות לפרויקט פינוי בינוי בתל אביב

כאשר הדיירים מחליטים ללכת על תהליך של פינוי בינוי ו/או מקבלים הצעה מחברת ייזום נדל"ן, ראשית יש לבחור נציגות לדיירים אשר תתנהל בשוטף מול הגורמים השונים וכמו כן לבחור עורך דין המייצג את הדיירים ומלווה אותם משפטית בכל היבט. כמובן שרצוי לבחור עו"ד המתמחה בתחום ספציפי זה.

השלב הבא הוא ליצור קשר עם העירייה ולקבל מידע מבחינת מדיניות תכנון והיתכנות מצד העירייה למתן היתר לפרויקט פינוי בתל אביב או הסביבה למבנה המיועד.

 

לא למהר לחתום על חוזה סופי ומחייב

בשלבים ההתחלתיים, מומלץ לא לחתום עם היזם על חוזה סופי ומחייב לגבי פרויקט פינוי בינוי, בוודאי לא לחתום מידית על חוזה הכולל זכויות מקרקעין ליזם. עדיף לחתום על הסכם מוגבל בזמן המקנה בלעדיות ליזם המסוים וקובע היטב את שליטת הדיירים על המשך התהליך – למשל לו"ז ותמורה לדיירים.

 

בחירת יזם מבצע ומוביל

נציגות הדיירים והעו"ד המלווה ינהלו תהליך מו"מ ומכרזים מול יזמים, כאשר כמובן שישנם מקרים בהם יזם יפנה ביוזמתו לדיירי מבנה פוטנציאלי לפינוי בינוי. מבחינת ביצוע בפועל, חשוב לעבוד רק עם קבלן רשום הנושא בהסמכות רלוונטיות לפרויקט בסדר הגודל הזה.

 

החלטה על תמורה לדיירים

קריטי לקבע באופן מובהק וברור את התמורה לדיירים אשר יתפנו מדירותיהם, הבניין שלהם ייהרס ובמקומו יוקם בניין חדש. יש להיכנס לפרטי פרטים ולקבוע את מהות הדירה החדשה שכל דייר יקבל. ניתן בהחלט להיעזר בשמאי מטעם משרד הבינוי והשיכון. התמורה כוללת, לפחות, דירה חדשה בפרויקט, מימון שכ"ד בתקופת הבנייה, מימון הובלות לדירות ולעיתים השתתפות היזם בעלויות עורך הדין.

 

הסכם משפטי

זהו חלק מהותי וחשוב ביותר בתהליך של פינוי בינוי בתל אביב וכל יעד אחר בארץ. ההסכם הוא מה שכל הפרויקט מתבסס עליו וחשוב לדיירים לוודא בכל דרך שהאינטרסים שלהם מיוצגים ונשמרים. יש לקבוע אבני דרך לפרויקט, מנגנוני ביטול ופיצוי, התניית ההסכם בהשגת כל האישורים וההיתרים וכן הלאה.

 

נקודות חשובות נוספות

  • יש לבדוק כי ליזם המבצע בטחונות פיננסיים מספקים לעמידה בביצוע הפרויקט.
  • במסגרת ההסכם חשוב לכלול תקופת בדק בית לפרויקט ואחריות למרכיביו.
  • מומלץ לוודא כי כל היבטי הביטוח מכוסים ופעילים בהקשר לביצוע הפרויקט.
שתף פוסט זה:

השאר תגובה

דילוג לתוכן