תפקיד הנוטריון ברכישת דירת מגורים

תפקיד הנוטריון ברכישת דירת מגורים

אנשים שהגיעו ליכולת כלכלית לרכוש דירה משלהם ויצרו קשר עם מוכר עלולים לא לקחת עורך דין מלווה. כששואלים אותם מדוע הם עושים זאת, הם עונים שכבר יש עורך דין מעורב, עורך דינו של המוכר. כאן, חשוב לציין כי לעורך דין זה ישנו תפקיד אחד ויחיד: לייצג את האינטרסים של המוכר, לדאוג לו לפטור ממס שבח, לתנאי העברת הכספים הטובים ביותר, במידה והמוכר אינו בטוח בקשר לעסקה – לסנן אתכם ולומר לכם שיחזרו אליכם במועד יותר מאוחר, ולעשות כל פעולה אחרת שתגן על המוכר, ולא בהכרח עליכם. אם אתם לוקחים עורך דין – הוא יוכל לדאוג לכם לפטור ממס רכישה (במסגרת התנאים החוק), לפעול לשינוי סעיפי חוזה בעייתיים עבורכם ולבצע כל פעולה אחרת כך שמכניזם הרכישה יפעל גם לטובתכם ולא רק לטובת המוכר.

מדוע מומלץ לקחת עורך דין שהוא גם נוטריון?

רוב רוכשי הדירות מגיעים ללא הון עצמי מלא, למעט מתי מעט שהוא נמצא ברשותם. האדם העובד בישראל שהצליח לחסוך כסף, לרוב יחסוך רק את אותו הון עצמי מינימלי של 25-30% מערך הדירה, אותו דורש הבנק כדי לתת הלוואת משכנתא. אבל הבנק לא יסכים להיכנס להלוואה של 70-75% מערך הנכס אם לא יהיו לו בטחונות מתאימים: ייפוי כוח בלתי חוזר אשר לא רק מבטיח החזרה בטוחה של הכסף על ידכם, אלא גם את קבלת הכסף אל הבנק במידה ולא תצליחו להחזיר. אם, חלילה וחס, תלכו לעולמכם בעטיו של החזר החוב, או תבחרו להשתמט ממנו מכל סיבה אחרת, הבנק יוכל להפעיל את אותו ייפוי כוח בלתי חוזר ולממש את שווי יתרת החוב שלכם באמצעות מכירה בהליך כינוס נכסים. על מנת לחתום על ייפוי כוח בעל משמעות כה מרחיקת לכת, נדרש אישור נוטריוני. לכן, כשאתם לוקחים עורך דין מייצג מול המוכר, והוא גם נוטריון – אתם מרוויחים פעמיים. יש לכם מי שייצג אתכם בעסקה וגם מי שיחתום, כחוק, מול הבנק על ייפוי הכוח למשכנתא שלכם.

מיהו נוטריון? כיצד עורך דין נעשה נוטריון?

לא כל עורך דין הוא נוטריון אבל כל נוטריון חייב להיות עורך דין. על מנת להיות נוטריון על העורך דין להיות בעל אזרחות ישראלית או אישור תושבות קבע, לעסוק לפחות 10 שנים כעורך דין, להימנות כחבר בלשכת עורכי הדין, להשתתף בהשתלמות לנוטריונים במוסד אשר מוכר על ידי משרד המשפטים, היעדר רישום פלילי והיעדר עבירות משמעת ותלונות ברמת לשכת עורכי הדין. במידה ועורך הדין עומד בכל התנאים הללו הוא יכול להגיש בקשה להיות נוטריון.

מהם הדברים שאתם צריכים לבדוק כשאתם לוקחים נוטריון לנדל"ן?

שהוא מתמחה בייצוג קוני נדל"ן. למעשה זהו לא עיסוק שקשור במישרין להיותו נוטריון, אבל תפקיד הנוטריון בנדל"ן הוא לחתום לבנק שלכם על ייפוי כוח בלתי חוזר למשכנתא. זהו איש מקצוע שתצטרכו לשכור את שירותיו בכל מקרה. לכן, מומלץ לבדוק שהנוטריון הספציפי שאתם בוחרים הוא גם עורך דין מומחה לרכישת נדלן, ובכך אתם נהנים מכל שירותי הייצוג שלו, גם כעורך דין וגם כנוטריון.

 

שתף פוסט זה:

השאר תגובה

דילוג לתוכן